۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
امور فرهنگي:
برگزاري كارگاه آموزشي نقاشي فرسك در دانشگاه هنراصفهان
برگزاري كارگاه آموزشي نقاشي فرسك در دانشگاه هنراصفهان
انجمن علمي مرمت آثار تاريخي با همكاري مديريت فرهنگي دانشگاه در روز پنجشنبه 12 ارديبهشت ماه 98 اقدام به برگزاري كارگاه آموزشي نقاشي فرسك با حضور استاد حسين آقاجاني و تدريس آقاي مسعود انصاري فارغ التحصيل مقطع كارشناسي ارشد رشته ي مرمت اشاي فرهنگي و تاريخي نمود.
در اين كارگاه كه در دوبخش تئوري و عملي برگزار شد ابتدا استاد آقاجاني از اساتيد باتجربه ي رشته ي مرمت و نقاشي فرسك در رابطه با اصول و تكنيك هاي فرسك و پيشينيه اين سبك توضيحاتي ارائه دادند و منابعي از جمله كتاب :مواد و تكنيك هاي نقاشي ديواري(ترجمه منصور حسامي)را معرفي كردند تا دانشجويان پس از مرور بخض فرسك آن و آشنايي مختصري با اين سبك در بخش عملي كارگاه حضور يابند.
در بخش عملي كارگاه اساتيد دو روش براي نقاشي فرسك را بيان كردند كه در شيوه اصيل آن به گفته ي استاد آقاجاني ابتدابايد آهك را براي عمل آوري خيسانده(بدين منظور پودر اهك را در سطل ريخته و برروي ان آب را اضافه كرده و به مدت سه الي چهار روز مرتب هم زد.)سپس آهك را از الك رد كرده تا براي كارآماده شود.براي انجام نقاشي فرسك ابتدا لايه ي اريچو(آستر)كه نسبت شن به آهك سه به يك و سپس لايه ي اينتونكو(بستر)به نسبت سه به دو آماده كرده و براي نقاشي از رنگ هاي پودري كه از قبل در اب خيسانده شده استفاده ميشود.
ابتدا لايه ي آستر را با كاردك يا ماله روي بستر كشيده و سپس بايد لايه ي اينتونكو را اضافه كرد پس از كمي صبر جهت گرفتن لايه رويي ميتوان طرح را گرته كرد و زماني كه هنوز لايه خيس است زمان مناسب براي شروع نقاشي ميباشد.
در روش دوم با تدريس آقاي انصاري ابتدا بايد آهك را از الك 60 عبور داده و آهك خالص را روي بستر بكشند و پس از دادن كمي زمان براي خشك شدن آن نقاشي را در حضور رطوبت لايه ي بستر شروع ميكنيم.
اين كارگاه با استقبال دانشجويان با استعداد دانشگاه هنر همراه شد و در آخر از اساتيد به دليل حضور و زحمات چند روزه ي ايشان تقدير و قدرداني شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1398/02/18
تعداد بازدید:
631
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
ساختمان مركزي دانشگاه هنر اصفهان
خيابان حكيم نظامي، روبروي خیابان خاقاني، دانشگاه هنر اصفهان
تلفن: 03136248089 - 03136249836 - 03136249840 - 03136269972 - فاکس: 03136249841
info@aui.ac.ir
دانشگاه هنر اصفهان
كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به دانشگاه هنر اصفهان مي باشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal